Základním faktorem by měla být velikost v dospělosti. Každý druh (Testudo - hermanni, horsfieldii, marginata, graeca…) má mnoho forem, které v dospělosti dorůstají různých velikostí. Měli byste také zvážit, kde chcete želvu chovat, máte – li možnost venkovního výběhu, nebo pouze terarijní podmínky v bytě.
U některých typů dorůstají samci pouze okolo 12 cm a samičky, které bývají u T.hermanni obecně cca o třetinu větší okolo 15 cm. Jiné formy např. makedonské dorůstají hmotnostně několikanásobku o délce přes 25 cm. Také jejich reprodukce je různá. Obecně platí, že malé typy snáší 2 až 3 vajíčka na snůšku, zatímco větší okolo 6 až 8 i více. Některé poddruhy jsou chovatelsky mnohem vzácnější, neboť jejich výskyt v přírodě je značně omezen.
Je vzácnější poddruh T. hermanni. Dorůstá do menších rozměrů (cca 15 cm) a kresba je poněkud tmavší. Čistá forma tohoto poddruhu se již téměř nevyskytuje, a proto je chovatelsky mnohem cennější.
Toto jsou želvy, dorůstající velkých rozměrů. V dospělosti jsou podlouhlé s velice atraktivní tvarem. Jejich zbarvení s přibývajícím věkem tmavne a někteří dospělí jedinci jsou celý černý. Délka dospělých zvířat činí kolem 30-35 cm. Mláďata od světle zbarvených jedinců jsou nádherně kontrastně vybarvena. Vhodná do venkovních výběhů, často jsou chovaná volně na zahradě, nezahrabávají se.
Zeměpisně se jedná o velice rozšířený druh s mnoha poddruhy a formami. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí 15 - 40 cm v dospělosti. Na rozdíl od marginát, jejichž přízeň musíme stále udržovat kontaktem s nimi, mají podle mých zkušeností želvy žlutohnědé vyšší fixaci a trochu lepší paměť na přátelství k lidem. Zvláště samci bývají až dotěrní. Zvířata z některých lokalit, zejména afrických populací, jsou velmi problémová na přechody do venkovních výběhů a mají odlišné nároky na klidové fáze, než např. evropské populace z vyšších oblastí.
Želva stepní neboli čtyřprstá. Chováním velice zajímavá želva. Dovolil bych si tvrdit, že tyto želvy mají mnoho různých povahových vlastností. Ve skupinách mají svoji hierarchii, chováním vůči sobě jsou agresivnější než ostatní želvy rodu Testudo. Nedorůstají velkých rozměrů, v přírodě velmi odolný druh vůči klimatickým podmínkám, avšak do lidské péče si importovaná zvířata velmi špatně zvykají. Želvy z importů nedokážou aktivovat v kuse tolik měsíců. V prvních letech je velmi nutné respektovat jejich návyk na klidové fáze.
V přírodě aktivují i jen několik týdnů! Odchovy nejsou početné, vyžadují útlumová období a ve venkovních výbězích se k podzimu hodně zahrabávají.